Ще се опитаме да разкажем накратко най-важните правила за избор на шампоан. Това какъв трябва да е според типа кожа или ако имате пърхот …
Правилният избор на шампоан
За правилният избор е важно да знаете, че всички шампоани, предлагани на пазара, могат да се разделят на два основни типа – киселинни, с рН под 5 и алкални. Как е правилно да се избира подходящ шампоан и какъв е добре да си купите. Дайте да изясним някои основни факти за типовете.
Киселинните шампоани, съдържащи силиконово масло, са подходящи за ежедневна употреба, за боядисана коса и коса, подложена на химическо къдрене.
Алкалните шампоани се използват за дълбоко почистване на косата. Към тях спадат тези за пърхот и за мазна коса. Маската за коса ще действа значително по-ефективно, ако преди нанасянето й добре почистите косата с алкален шампоан. Въпреки това, той силно изсушава и обезманява. Не се препоръчва ежедневното му ползване.
За щателно поддържане е нужно да използвате и киселинен шампоан за редовна употреба, и алкален шампоан, за дълбоко почистване.
Към избора на шампоани и балсами трябва да сте много придирчиви.
Но за начало трябва да сте наясно какъв е тип е косата ви, за да може да полагате адекватни грижи. Както знаем тя може да бъде нормална, суха, мазна или смесена.
Нормалната коса, по принцип, добре се поддържа, изглежда здрава и блестяща, лесно се разресва, не се накъсва, изглежда жива и остава така няколко дена след измиването. Шампоаните за нормална коса не съдържат никакви допълнителни вещества, освен, тези които са създадени за грижовно почистване.
Мазната коса е безжизнена, изглежда смачкана буквално на следващия ден след измиване, често се появява и мазен пърхот. За поддържането на този тип коса трябва да подберете меки и неагресивни шампоани, за да не раздразват допълнително мастните жлези и да не провокират още тяхната активност. Специални шампоани за мазна коса не ползвайте постоянно, а редувайте с неутрални. Средствата, предназначени за този тип коса често съдържат танин и хинин, които позволяват да се увеличи времето между измиванията, почистват кожата от излишното омазняване.
Сухата коса няма блясък, изглежда безжизнена, често се сплита и накъсва. Най-често този проблем се появява при продължително агресивно въздействие на изправяне с преса, къдрене и използване на сешоар. Този тип коса се нуждае от постоянно поддържане. Средствата за него имат в състава си голямо количество хидратиращи вещества, които насищат косата с влага.
При смесения (комбиниран) тип, корените се омазняват бързо, а краищата остават сухи. За миенето на този тип трябва да се използват шампоани и средства с мека основа, които да регулират дейността на мастните жлези. За сухите краища е необходимо допълнително овлажнявне, за това е добре да нанасяте само на тях специални маски.
Ако имате пърхот е необходимо да използвате специален шампоан с обозначение „против пърхот“. Най-добре е ако той е купен от аптеката. В състава си такива шампоани имат вещества, които потискат деленето на клетките и убиват гъбичките, които предизвикват пърхота.
Има шампоани на основата на цинк пиритиона (съставна част на косъма, която притежава противовъзпалителни и антибактериални свойства), катран (забавя процеса на отделяне на кожна мазнина, почиства когата от замърсяванията и премахма раздразнението), кетоконазол (намалява отделянето на кожна мазнина), октопирокс (притежава антибактериални свойства) и миконазол, климбазол, клотримазол (тези трикомпонента възстановяват баланса на микрофлората на кожата на главата).
Такива специализирани средства също е необходимо да се избират в зависимост от типа на косата и вида на пърхота. Постоянното им ползване обаче няма да е достатъчно за лечението му. След интензивен курс с тях е препоръчително миенето на главата да се продължи традиционни шампоани, които съответстват на типа на косата, и едва веднъж в месеца за профилактика да измивате главата със специализирано средство против пърхот.
Автор: http://kozmetikata.com/