В бъдеще ще забравим за пломбите

Едно посещение при зъболекаря на бъдещето може би ще бъде напълно различно преживяване. В момента, ако имате развалени зъби, ще ви сложат пломба – синтетична запушалка за дупката в зъбната тъкан. Но учените са на път да създадат изкуствен зъб. Вече са в процес на разработване тъкани, които ще заместят структурата и изгубените функции на зъбната пулпа.

Основната част от зъба е изградена от дентин – твърда съединителна тъкан без кръвоносни съдове или нерви. Тя е покрита със здрав слой емайл и в центъра си има кухина за пулпата (сърцевината). Пулпата е много по-рехава съединителна тъкан, която изпълнява всички хранителни, сетивни и защитни функции на зъба. Тя също така осигурява терен за размножаване на клетките на дентина и може сама да се регенерира до известна степен.

Но в случай на сериозно увреждане на тъканта на пулпата единственото, което зъболекарите могат да предложат, е обработка на кореновия канал, която заменя увредената пулпа с изкуствен заместител. Той обаче не замества хранителните, сетивните или регенеративните свойства на истинската пулпа и може в крайна сметка да ускори перспективата за загуба на зъба.

Техниките за генно инженерство на тъкани вече позволиха създаването на мускулна, съединителна, чернодробна тъкан и дори на структурни копия на артериите в лабораторни условия. Защо да не се направи и изкуствен зъб?

Американски учени първи поеха това предизвикателство, като се опитаха да култивират тъкан, която да замести увредената пулпа. Те взеха фибробласти от човешка зъбна пулпа и ги „посяха“ върху триизмерна структурна матрица или „скеле“, за да могат да растат. Идеята е, че клетките се размножават във вътрешността на скелето, но то самото се разгражда с времето, така че остава само естествената тъкан.

Звучи елементарно, но има много комбинации от материали, форми и размери за матрицата и техники за посяване, които трябва да бъдат изпробвани. Учените тестваха три вида скеле, които са давали успешни резултати в други ситуации – изработени от полигликолна киселина, колаген или полизахариден хидрогел, известен като алгинат. Най-успешна се оказала първата. „Тези проучвания показват, че тъкани, подобни на зъбна пулпа, могат да бъдат получени с генно инженерство, и това вероятно е първата крачка към създаване на цял, изкуствен зъб, функциониращ като истински“, коментират учените.
lekar.bg

VN:F [1.7.8_1020]
Rating: 4.8/10 (5 votes cast)
VN:F [1.7.8_1020]
Rating: +5 (from 5 votes)
В бъдеще ще забравим за пломбите4.8105

Напишете коментар


*