На всички ни се иска да притежаваме автомобил, който се движи 100 години с едно зареждане. Такъв съществува не от вчера или от миналата година, а още от 1958-ма!
В днешно време имаме коли с хибридни, етанолови, или водородни двигатели, слънчеви батерии и т.н.
Една категория автомобили обаче бавно изчезва от модерното развитие – ядрената кола.
Автомобилът с мини ядрен реактор на теория е в пъти по-чист от всички останали – само 4 грама Уран 238 е заместител на пълен догоре резервоар с бензин.
„Форд“ е първата автомобилостроителна компания, която създава ядрен автомобил. Това се случва през 1958 година – в сърцето на ядрената епоха – времето, когато „ядрен“ не беше мръсна дума. Така преди 53 години те пускат първия прототип на модела „Нуклеън“ с цел да задоволят нуждите на модерния човек. И защо не? Колата не изпуска вредни емисии (като изключим разбира се радияцията, която обаче се появява само при сериозна повреда). Колата има собствен ядрен реактор с гориво, достатъчно за 8000 км., след което просто се презарежда.
Ядрената кола през 50-те била една от клетките на планираното суперразвитие след Втората Световна война, всеки би искал да има такава и това изглеждало достижимо. Но впускането на САЩ и СССР в Студената война спира пътя на „Нуклеън“ към масовото производство по политически и икономически причини. Така този модел „Форд“ остава просто прототип с работещ ядрен реактор. Автомобилът може да се види и до днес в музея в Мичиган.
Преди две години беше създаден модерен прототип на ядрена кола – Кадилак ВТФ (Cadilac WTF). Той е създаден с модерен ядрен реактор, който също не изпуска вредни емисии в атмопсферата, и е проектиран да се движи около 100 години без зареждане. Този път горивото не е архаичният Уран 238, а Торий. Колата не е оборудвана с гуми както всички останали а с десетки малки колела във формата на джанти, които просто трябва да се настройват на всеки 5 години. Звучи привлекателно? Да. Изобретателят търси финансиране, за да започне масово производство, но спред нас това няма да стане – за съжаление автосалоните не са склонни да продават автомобил, нуждадещ се от толкова рядко обслужване и никакъв бензин или дизелово гориво…
.
.
.
.
.