Група австралийски учени под ръководството на професора по психология Джоузеф Форгас (Joseph Forgas) от Университета в Нов Южен Уелс са стигнали до извода, че негативните емоции подпомагат критическото мислене.
Отчет за техните изследвания е публикуван в списние Australasian Science.
Учените са провели серия от експерименти, в хода на които те променяли за участниците, като им показвали съответните филми, а също им предлагали да си спомнят приятни и неприятни събития в живота.
После те трябвало да оценят достоверността на някои „урбанистични легенди“ и слухове.
Било изяснено, че доброволците, при които преобладава лошото настроение са по-малко склонни да се доверят на получената информация, в сравнение с тези, които изпитвали положителни емоции.
Изследователите също така са установили, че лошото настроение в по-малка степен намалява вземането на спонтанни решения, основани расови или религиозни предразсъдъци.
Участниците в изследването, които са изпитвали негативни емоции, допускали по-малко неточности, когато са ги разпитвали за определени събития. Освен това, участниците от тази група аргументирали мнението в писмен вид.
По мнението на Форгас, резултатите от изследванията свидетелстват за това, че не дотам доброто настроение помага за внимателно и обмислено отношение към информацията, а също така осигурява по-практичен, компромисен и успешен стил на общуване.
На свой ред позитивно настроения човек е по-склонен да прояви гъвкавост на мисленето, да се отнася творчески към делата си и да се занимава със съвместна дейност.
Автор : kozmetikata.com
И кое трябва да е по-добро от двете?Да си в лошо или да си в хубаво настроение